Praktyczne metody oszczędzania pieniędzy

Nie ma jednej idealnej metody na oszczędzanie pieniędzy, bo przecież każdy z nas jest inny i każdy z nas inaczej radzi sobie z zarządzaniem domowym budżetem. W celu utrzymywania finansów w ryzach powinniśmy jednak inspirować się działaniami innych osób. Niektórzy z nich znakomicie radzą sobie właśnie z oszczędzaniem i nawet przy niskich dochodach potrafią odkładać pieniądze na dodatkowych kontach. Weźmy z nich przykład. Nigdy nie powinniśmy się pozbywać w ciągu miesiąca całej swojej wypłaty.

Foto: Złota Skarbonka – oszczędności.

Przede wszystkim zacznijmy planować swój budżet. Nie wydawajmy pieniędzy zupełnie bezmyślnie, a zacznijmy planować wszystkie wydatki. Raz w tygodniu przygotujmy sobie listę niezbędnych rzeczy do kupienia. Do sklepów zawsze udawajmy się właśnie z taką listą, by uniknąć sytuacji, w której sięgniemy po rzecz, jakiej nie mieliśmy zamiaru kupować. Trzymanie się listy będzie na początku trudne, ale z czasem do tego przywykniemy. Na zakupy zawsze chodźmy też najedzeni i wypoczęci. Gdy jesteśmy zestresowani lub głodni, istnieje większe prawdopodobieństwo, że sięgniemy po jakieś niepotrzebne rzeczy i zrobimy to tylko po to, by np. poprawić sobie humor.

Oczywiście w takim domowym planie musimy też uwzględnić pewne nieprzewidziane wydatki. Oszczędzanie pieniędzy nie powinno polegać na całkowitej rezygnacji z tych drobnych przyjemności, jakimi jest np. wyjście do kina ze znajomymi czy wieczór spędzony w restauracji z ukochaną. Wyznaczmy sobie jakąś konkretną kwotę, którą w ciągu miesiąca przeznaczymy na podobne rozrywki. Jej wielkość musi być dostosowana do naszych możliwości finansowych – jeżeli zarabiamy najniższą krajową, ta kwota raczej nie powinna być większa niżeli trzysta złotych.

Foto: Oszczędzanie pieniędzy – skarbonka.

W planowaniu wydatków i oszczędzaniu pieniędzy pomogą nam też specjalne programy komputerowe i aplikacje na telefon. Skorzystajmy z tych dodatkowych pomocy. Koniecznie ściągnijmy na twój komputer specjalny program, dzięki któremu będziemy sami tworzyć tabele wydatków. Wszystko planujmy i patrzmy, na czym tracimy najwięcej pieniędzy. Jeżeli wyeliminujemy te czynniki, oszczędzanie pieniędzy nagle stanie się znacznie prostsze.

Pamiętaj: Grosz do grosza, a będzie kokosza 🙂

Exit mobile version
Przejdź do paska narzędzi