Finanse

Praktyczne metody oszczędzania pieniędzy

Nie ma jednej idealnej metody na oszczędzanie pieniędzy, bo przecież każdy z nas jest inny i każdy z nas inaczej radzi sobie z zarządzaniem domowym budżetem. W celu utrzymywania finansów w ryzach powinniśmy jednak inspirować się działaniami innych osób. Niektórzy z nich znakomicie radzą sobie właśnie z oszczędzaniem i nawet przy niskich dochodach potrafią odkładać pieniądze na dodatkowych kontach. Weźmy z nich przykład. Nigdy nie powinniśmy się pozbywać w ciągu miesiąca całej swojej wypłaty.

Foto: Złota Skarbonka – oszczędności.

Przede wszystkim zacznijmy planować swój budżet. Nie wydawajmy pieniędzy zupełnie bezmyślnie, a zacznijmy planować wszystkie wydatki. Raz w tygodniu przygotujmy sobie listę niezbędnych rzeczy do kupienia. Do sklepów zawsze udawajmy się właśnie z taką listą, by uniknąć sytuacji, w której sięgniemy po rzecz, jakiej nie mieliśmy zamiaru kupować. Trzymanie się listy będzie na początku trudne, ale z czasem do tego przywykniemy. Na zakupy zawsze chodźmy też najedzeni i wypoczęci. Gdy jesteśmy zestresowani lub głodni, istnieje większe prawdopodobieństwo, że sięgniemy po jakieś niepotrzebne rzeczy i zrobimy to tylko po to, by np. poprawić sobie humor.

Oczywiście w takim domowym planie musimy też uwzględnić pewne nieprzewidziane wydatki. Oszczędzanie pieniędzy nie powinno polegać na całkowitej rezygnacji z tych drobnych przyjemności, jakimi jest np. wyjście do kina ze znajomymi czy wieczór spędzony w restauracji z ukochaną. Wyznaczmy sobie jakąś konkretną kwotę, którą w ciągu miesiąca przeznaczymy na podobne rozrywki. Jej wielkość musi być dostosowana do naszych możliwości finansowych – jeżeli zarabiamy najniższą krajową, ta kwota raczej nie powinna być większa niżeli trzysta złotych.

Foto: Oszczędzanie pieniędzy – skarbonka.

W planowaniu wydatków i oszczędzaniu pieniędzy pomogą nam też specjalne programy komputerowe i aplikacje na telefon. Skorzystajmy z tych dodatkowych pomocy. Koniecznie ściągnijmy na twój komputer specjalny program, dzięki któremu będziemy sami tworzyć tabele wydatków. Wszystko planujmy i patrzmy, na czym tracimy najwięcej pieniędzy. Jeżeli wyeliminujemy te czynniki, oszczędzanie pieniędzy nagle stanie się znacznie prostsze.

Pamiętaj: Grosz do grosza, a będzie kokosza 🙂

Kasia Milenowicz

Pasjonatka ekonomii oraz nowych technologii. Inwestorka giełdowa, rynku walutowego Forex oraz świata Kryptowalut. Na rynku od 2005 roku. Zwoleniczka zdrowego trybu życia, "czystego" odżywiania oraz fitness.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button