7 kroków, które prowadzą do niezależności finansowej
Zamożność, czy wręcz bogactwo to ideał, do którego wszyscy powinniśmy dążyć. To oczywiste, bo choć podobno pieniądze szczęścia nie dają, to zapewniają stabilność i spokój, a to bardzo istotne w życiu. Tylko dojście do odpowiedniego standardu zamożności wymaga wykonania przynajmniej kilku kroków i cierpliwości. Sprawdź, ile jeszcze dzieli cię od niezależności. Na jakim etapie jesteś?
1. Zaspokojenie podstawowych potrzeb życiowych
Ten krok nie wymaga dalszego omawiania, bo trzeba jak najszybciej go wykonać i absolutnie nie dać się na nim zatrzymać. Musisz mieć środki, aby zapewnić sobie miejsce do życia, nieważne, czy na to, by kupić własne lokum, czy opłacić wynajem, mieć pieniądze na jedzenie, podstawową odzież czy utrzymanie tych, którymi się opiekujesz.
2. Spłata długów
To podstawa spokoju emocjonalnego. Człowiek zadłużony jest zestresowany, zmartwiony, traci poczucie bezpieczeństwa finansowego. Bardzo łatwo jest go wykorzystywać, choćby w pracy, bo obciążony myślą o konieczności zarabiania na spłatę kolejnej raty nigdy nie pozwoli sobie na wyjście przed szereg, upominanie się o swoje czy jakąkolwiek walkę. Ryzyko utraty wszystkiego jest zbyt duże, a przez to osób zadłużonych nie stać na komfort własnego zdania czy sprzeciw. To powód, dla którego powinniśmy jak najszybciej pozbywać się wszelkich długów, nawet tych pozornie bezpiecznych, jak kredyt hipoteczny.
3. Budowa bezpieczeństwa finansowego
Kolejny etap stabilizacji. Nie ma siły, aby zapewnić sobie bezpieczny sen, musisz mieć odłożone pieniądze na funduszu awaryjnym, z którego skorzystasz, gdy wydarzy się coś niespodziewanego: popsuje się zmywarka czy auto. Potrzebna ci też poduszka bezpieczeństwa, która pozwoli na przeżycie przynajmniej kilku miesięcy bez wykonywania pracy.
4. Poprawa standardu życia
Po pokonaniu trzech pierwszych kroków przychodzi pora, by powiedzieć sobie: warto korzystać z życia. Oszczędzanie nie ma być drogą przez mękę, a pieniądze zarabiasz także po to, aby je wydawać: na swoją pasję, hobby i spełnianie marzeń. Nie muszą to od razu być rzeczy spektakularne, ale małe zachcianki, które są formą nagrody za twoja dotychczasową systematyczność.
5. Inwestycje
Kiedy tylko zaczniesz generować nadwyżki finansowe, czyli wszystko to, co jest kwotą wyższą niż ta potrzebna ci jako zaspokojenie bezpieczeństwa finansowego, zacznij inwestować pieniądze. Ten krok służy po prostu pomnażaniu pieniędzy. Nie zapominaj, że zwykle łączy się z ryzykiem, dlatego inwestuj tylko w to, na czym się znasz i co rozumiesz.
6. Szukanie dodatkowych dochodów
Każdy z nas ma jakieś umiejętności i warto się nauczyć na nich zarabiać. Zupełnie nieważne, czy dorabiasz pisaniem, robieniem na drutach, sprzątaniem czy po prostu być złotą rączką. Chodzi o to, aby znaleźć sobie dodatkową pracę, która nie tylko da pieniądze, ale też emocjonalnie pozwoli ci na udowodnienie samemu sobie, że dasz sobie radę w życiu, bo masz dodatkowe umiejętności i talent.
7. Zbudowanie dochodu pasywnego
Dochód pasywny to marzenie większości z nas. To pieniądze, które zarabiają się „same”. Zbudowanie dochodu całkowicie niewymagającego jakiegokolwiek wkładu pracy jest naprawdę trudne, a niektórzy twierdzą, że wręcz niemożliwe. Staraj się więc dążyć do minimalizowania obsługi. Dochód pasywny może dać sprzedaż praw do książki, która napiszesz, muzyki czy zdjęć. Minimum obsługi wymagają także mieszkania na wynajem, jeśli masz ich kilka. Pomysłów jest wiele, a chodzi o to, aby doprowadzić do wolności finansowej, czyli sytuacji, w której pracujesz tylko wtedy, kiedy masz na to ochotę.