Kryptowaluty

Czym jest Bitcoin i co to są kryptowaluty?

Bardzo możliwe, że w ostatnim czasie rzuciły Ci się w oczy wpisy o zwyżkujących cenach kryptowalut. Jest to współcześnie jeden z najczęściej rozgrywanych instrumentów finansowych, który dzięki swojej dużej zmienności, umożliwia dorobienia się (lub oczywiście stracenia) wielu tysięcy złotych w bardzo małym okresie czasu. W ciągu ostatnich miesięcy wartość Bitcoina wzrosła o ponad 100%, co przyciąga uwagę wielu doświadczonych inwestorów jak i nowicjuszy, planujących dopiero swoją przygodę z Bitcoinem. Jeśli czujesz się trochę zagubiony w świecie kryptowalut, w tym artykule wyjaśnię o co w tym wszystkim chodzi.

Czym tak naprawdę są kryptowaluty?

Upraszczając temat, jest to cyfrowa alternatywa do klasycznej formy płatności, oparta na kryptografii. To świeże rozwiązanie stworzone w 2009 przez Satoshi Nakamoto według wielu ekspertów ma stać się w przyszłości powszechnie stosowaną walutą. Dzięki nowej technologi blockchain, umożliwia zawierać płatności w sposób zdecentralizowany, bez korzystania z usług banków. Co więcej, wszystkie transakcje odbywają się w sposób anonimowy, gwarantując przesłanie tokenów bez potrzeby podawania danych osobistych. Takie przelewy nie posiadają opcji cofnięcia, a ich droga może być przez nas w pełni monitorowana. Przez takie możliwości, temat kryptowalut wzięły pod lupę wszystkie największe instytucje finansowe. Zagrożenie jakie niesie taki system dla klasycznego systemu pieniężnego, staje się problemem dla wielu władz. Przykładowy wicedyrektor Ludowego Bank Chin wezwał do wprowadzenia nowych restrykcji, w celu osłabienia kryptowalut. W czasach masowego dodruku, Bitcoin swoim mechanizmem przyciąga wielu inwestorów, lecz także zwykłych ludzi, dla których szalejąca inflacja staje się coraz bardziej poważnym problemem.

Ile trzeba zapłacić za kryptowalutę?

Foto: Kolekcjonerskie żetony bitcoin położone na prawdziwym banknocie Euro.

Bitcoin(BTC) to od lat najpopularniejsza kryptowaluta, której cena aktualnie oscyluje w granicach 37 tysięcy dolarów. W przeliczeniu na nasze złotówki daje to szaloną liczbę ok. 140 000 tysięcy złotych za tylko jedną jednostkę Bitcoina (aktualny kurs bitcoina możesz sprawdzić np. w portalu MyBank.pl). Cyfrowego złota, bo takie miano dostał obecnie BTC, maksymalnie może być aż 21 000 000 sztuk. Brak możliwości zwiększenia liczby tokenów jest głównym czynnikiem wpływającym na jego bardzo wysoką cenę. Warto zaznaczyć, że by przeprowadzić transakcje tą kryptowalutą ,nie będą potrzebne nam takie duże ilości pieniędzy. Zazwyczaj korzystać będziemy z jednostki zwaną Satoshi, której 100 000 000 jednostek da nam jedno BTC.

Handel Bitcoinem sposobem na zarobek

Foto: Kolekcjonerska moneta bitcoin w powiększeniu.

Kryptowaluty można kupić na wszystkich giełdach mu poświęconych. Za większość będziemy musieli zapłacić najpopularniejszym z nich, już wspomnianym wcześniej. Ta opcja jest bezpieczniejszą, lecz mniej efektywną. By jednak zmaksymalizować nasze zyski, warto skorzystać z platform jakie oferują nam brokerzy. Dzięki zastosowaniu dźwigni finansowej na poszczególnych instrumentach, zakupimy znacznie większą ilość kryptowalut za tą samą cenę. Poprzez tzw. lewar możemy pozwolić sobie na operowanie większym kapitałem, niż w rzeczywistości. Jest to rozwiązanie bardziej ryzykowne, gdyż narażamy się wtedy na większe straty.

Na chwilę pisania tego artykułu jeden Bitcoin kosztuje dokładnie 141 130 zł. Dużo? Strasznie dużo! Bitcoin jest pierwszą kryptowalutą, która osiągnęła tak zawrotną sumę (nie do wyobrażenia nawet w przypadku tradycyjnej waluty).

PAMIĘTAJ: Rynek cyfrowych walut poprzez swoją zmienność pozwoli bardzo szybko zarobić dużo pieniędzy, lecz także w tym samym tempie je utracić. Należy pamiętać by w momencie przeznaczania na to gotówki, pozbycie się jej nie naruszyło waszej stabilizacji finansowej.

Kasia Milenowicz

Pasjonatka ekonomii oraz nowych technologii. Inwestorka giełdowa, rynku walutowego Forex oraz świata Kryptowalut. Na rynku od 2005 roku. Zwoleniczka zdrowego trybu życia, "czystego" odżywiania oraz fitness.

Jeden komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button